Club app icon

Pitchero Club

The official Eyemouth United Football Club app

View

Eyemouth United Cup Draws

By Paul Hendy

Cup ties drawn tonight

What a night League and Cup Ties
BBC at meeting and the FN Cup draw STV2 Friday 5pm 6pm

All of Scotland take notice

CONFERENCE A

Hawick Royal Albert, Leith Athletic, Peebles Rovers, Coldstream, Tweedmouth Rangers, Penicuik Athletic, Hill of Beath Hawthorn, Newtongrange Star, Musselburgh Athletic, Dunbar United, Arniston Rangers, Oakley United, Easthouses Lily MW

CONFERENCE B

Lothian Thistle Hutchison Vale, Tynecastle, Burntisland Shipyard, Eyemouth United, Bonnyrigg Rose Athletic, Dundonald Bluebell, Bo’ness United, Sauchie Juniors, Haddington Athletic, Tranent Juniors, Dalkeith Thistle, Crossgates Primrose, Dunipace

CONFERENCE C

Preston Athletic, Heriot-Watt University, Stirling University, Ormiston. Linlithgow Rose, Broxburn United, Camelon Juniors, Jeanfield Swifts, Blackburn United, St Andrew’s United, Edinburgh United, Craigroyston, Inverkeithing Hillfield Swifts

QUALIFYING LEAGUE

Section A: Hawick Royal Albert, Arniston Rangers, Tranent Juniors, Blackburn United

Section B: Tweedmouth Rangers, Lothian Thistle Hutchison Vale, Easthouses Lily MW, Ormiston

Section C: Penicuik Athletic, Sauchie Juniors, Linlithgow Rose, Crossgates Primrose

Section D: Dalkeith Thistle, Heriot-Watt University, Haddington Athletic, Coldstream

Section E: Camelon Juniors, Dunbar United, Eyemouth United, Edinburgh United

Section F: Inverkeithing Hillfield Swifts, Hill of Beath Hawthorn, Bonnyrigg Rose Athletic, Stirling University

Section G: Newtongrange Star, Broxburn Athletic, Craigroyston, Dundonald Bluebell

Section H: Dunipace, Burntisland Shipyard, Musselburgh Athletic, Preston Athletic

Section I: Oakley United, Bo’ness United, Leith Athletic, Jeanfield Swifts

Section J: Tynecastle, Peebles Rovers, St Andrew’s United

The following cup draws were made at this evening's AGM:

SFA South Region Challenge Cup

1st round
St Cuthbert Wanderers vs. Musselburgh Athletic
Selkirk vs. Upper Annandale
St Andrew’s United vs. Lothian Thistle Hutchison Vale
Creetown vs. Lochar Thistle
Civil Service Strollers vs. Wigtown & Bladnoch

2nd round
Lochmaben vs. Kelty Hearts
East Kilbride vs. Bo’ness United
Cumbernauld Colts vs. Arniston Rangers
Hawick Royal Albert vs. Burntisland Shipyard
Edinburgh University vs. Oakley United
Inverkeithing Hillfield Swifts vs. Craigroyston
Gala Fairydean Rovers vs. St Cuthbert Wanderers or Musselburgh Athletic
Dumfries YMCA vs. Tynecastle
BSC Glasgow vs. EduSport Academy
Nithsdale Wanderers vs. Penicuik Athletic
Ormiston vs. Easthouses Lily MW
Peebles Rovers vs. Dunipace
Civil Service Strollers or. Wigtown & Bladnoch vs. Selkirk or Upper Annandale
Eyemouth United vs. Dundonald Bluebell
Blackburn United vs. Bonnyrigg Rose Atthletic
Dalkeith Thistle vs. University of Stirling
Coldstream vs. Newton Stewart
Linlithgow Rose vs. Heriot-Watt University
St Andrew’s United or Lothian Thistle Hutchison Vale vs. Spartans
Vale of Leithen vs. Jeanfield Swifts
Tranent Juniors vs. Haddington Athletic
Crossgates Primrose vs. Hill of Beath Hawthorn
East Stirlingshire vs. Glasgow University
Abbey Vale vs. Broxburn Athletic
Bonnyton Thistle vs. Preston Athletic
Tweedmouth Rangers vs. Leith Athletic
Edinburgh United vs. Mid Annandale
Dunbar United vs. Newtongrange Star
Dalbeattie Star vs. Sauchie Juniors
Camelon vs. Heston Rovers
Whitehill Welfare vs. Gretna 2008
Threave Rovers vs. Creetown or Lochar Thistle

King Cup
1st round
Hawick Royal Albert vs. Sauchie Juniors
Edinburgh United vs. Dalkeith Thistle
Dunbar United vs. Coldstream
Dundonald Bluebell vs. Eyemouth United
Broxburn Athletic vs. Dunipace
Preston Athletic vs. Haddington Athletic

2nd round
Easthouses Lily MS vs. Hawick Royal Albert or Sauchie Juniors
Broxburn Athletic or Dunipace vs. Dunbar United or Coldstream
Arniston Rangers vs. Stirling University
Oakley United vs. Preston Athletic or Haddington Athletic
Camelon Juniors vs. Blackburn United
Dundonald Bluebell or Eyemouth United vs. Crossgates
Penicuik Athletic vs, Peeble Rovers
Bo’nessz United vs. Tynecastle
Tranent Juniors vs. Hill of Beath Hawthorn
Bonnyrigg Rose Athletic vs. Edinburgh United or Dalkeith Thistle
Ormiston vs. Inverkeithing Hillfield Swifts
St Andrew’s United vs. Jeanfield Swifts
Lothian Thistle Hutchison Vale vs. Musselburgh Athletic
Tweedmouth Rangers vs. Linlithgow Rose
Burntisland Shipyard vs. Heriot-Watt University
Craigroyston vs. Newtongrange Star

Updated 21:38 - 8 Jun 2018 by Paul Hendy

Where next?

Eyemouth United under 16's Under 16's first friendly of the pre-season

Comments

Loading comments

Fixtures
Sun 31 Mar
a
Eyemouth United U15's Currie Star Colts
League 13:00

News sponsors

Affiliations

Club sponsors